Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI

wielka-pomoc.jpg

Czad - cichy zabójca !

Spotkania z tlenkiem węgla czyli czadowa edukacja.

Tegorocznej jesieni mieszkańcy miejscowości Biesal i Kręsk mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych dotyczących czadu. Organizatorem spotkań były wydziały Obrony Cywilnej gmin Gietrzwałd i Stawiguda przy współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w Bartągu i Biesalu. W ramach tych współpracy Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI prowadziło zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przy zaczadzeniu.

Czym jest czad i jak go wykryć?

Czad, czyli tlenek węgla to gaz wydzielany podczas niepełnego spalania różnych materiałów, takich jak drewno, gaz, nafta czy węgiel. Może on powstawać w piecach, kominkach czy kotłach podgrzewających wodę do kąpieli. Jest znacznie groźniejszy od innych toksycznych substancji, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny, co czyni go niemożliwym do wykrycia dla zmysłów. Dlatego czad nazywany jest również „cichym zabójcą”. Aby chronić się przed nim – jak uczyli strażacy – niezbędne jest wyposażenie domu w czujkę czadu.

Dlaczego czad jest niebezpieczny ?

Głównym niebezpieczeństwem związanym z czadem jest jego zdolność do wiązania się z hemoglobiną prowadząc do niedotlenienia tkanek i narządów a w konsekwencji do śmierci. Ważne jest, aby znać objawy zaczadzenia i wiedzieć, jak na nie zareagować. Należy zauważyć, że pierwsze symptomy zatrucia czadem to bóle lub zawroty głowy, osłabienie czy nudności. Jednak w miarę narastania zatrucia, mogą pojawić się cięższe objawy, takie jak trudności z oddychaniem, dezorientacja czy utrata przytomności.

Nauka pierwszej pomocy przy zaczadzeniu

Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI podczas tych spotkań uczyło zasad udzielania pierwszej pomocy przy zaczadzeniu. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się, jak skutecznie rozpoznać objawy zaczadzenia, wykonać reanimację osoby nieoddychającej. Pamiętajmy, że najważniejsze to natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej, przewietrzenie pomieszczeń i ewakuację ofiar czadu na świeże powietrze. W momencie podejrzenia czadu, należy jak najszybciej opuścić budynek, upewniając się, że wszyscy obecni są bezpieczni. Starajmy się nie wchodzić ponownie do pomieszczeń, dopóki nie zostaną sprawdzone przez strażaków i do czasu usunięcia źródła czadu.

Dlaczego te zajęcia są ważne?

Celem tych zajęć edukacyjnych było podniesienie świadomości społeczności na temat zagrożeń związanych z czadem oraz skuteczne nauczanie postępowania w przypadku zatrucia tym niebezpiecznym gazem. Działania podejmowane przez Wydziały Obrony Cywilnej, Ochotnicze Straże Pożarne i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI stanowią doskonały przykład proaktywnego podejścia do ochrony mieszkańców. Dzięki takiemu szkoleniu społeczność lokalna może się stać bardziej świadoma możliwych zagrożeń oraz zyskać przydatną wiedzę, która może uratować życie.

Każdy może pomagać. To proste. Wspierając FENI finansowo to Ty działasz na rzecz potrzebujących.

Przekaż nam darowiznę bezpośrednio na konto:

56 1240 5598 1111 0010 8791 3915

lub

Przekaż 1,5% podatku wpisując w swój PIT nasz KRS 0000807057

Nasze działania wsparli:


Współpracujemy z :

2020 © Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej FENI  |  Opracowanie strony JPM OLSZTYN

kontakt |  polityka bezpieczeństwamapa strony